Dôležitou zmenou v oblasti financovania bývania pre mladých, ktorá nastala začiatkom tohto roka, je legislatívne zavedená novinka – daňový bonus na zaplatené úroky.

Podľa nových pravidiel platných od 01.01.2018 už nie je možné poskytnúť hypotéku so štátnym príspevkom pre mladých tak, ako ju banky poskytovali v období od 01.01.2007 do 31.12.2017.

Legislatívnou zmenou zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov sa zákonom č. 279/2017 Z. z. zrušilo poskytovanie štátneho príspevku pre mladých k hypotekárnym úverom. Nahradilo ho nové právo daňovníka na uplatnenie daňovej úľavy na zaplatené úroky zo zmluvy o úvere na bývanie, ktoré si daňovník môže uplatniť z výšky svojich zdaniteľných príjmov v daňovom priznaní.

Priblížme si, čo daňový bonus na zaplatené úroky znamená a aké podmienky je potrebné splniť pre jeho nárok a uplatnenie.

Daňový bonus na zaplatené úroky

Predstavuje nárok na sumu daňového zvýhodnenia na zaplatené úroky (aj v prípade plnenia rovnakého druhu zo štátov EÚ a zmluvných štátov na základe Dohody o EHP), ktoré si môže daňovník uplatniť v daňovom priznaní, najviac z jednej zmluvy o úvere na bývanie, poskytnutej po 31.12.2017. Nárok na daňový bonus na zaplatené úroky vzniká po splnení zákonných podmienok.

Prvýkrát si daňovník môže uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky za zdaňovacie obdobie roka 2018, a to iba na jednu zmluvu o úvere na bývanie uzavretú najskôr od 01.01.2018.

Doba nároku na uplatňovanie daňového bonusu na zaplatené úroky trvá počas piatich po sebe nasledujúcich rokov. V prvom roku nárok vzniká mesiacom, v ktorom sa začal úver na bývanie úročiť. Daňovník má tak nárok na pomernú časť daňového bonusu na zaplatené úroky z maximálnej legislatívne stanovenej sumy, ktorá pripadá na počet kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období. Rovnaký výpočet pomernej časti sa uplatní aj v roku, keď uplynie päťročná lehota, a to do konca konkrétneho mesiaca, v ktorom končí jeho nárok.

Zákonné kritériá

Pre uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky je potrebné splniť nasledujúce zákonné kritériá, a to najneskôr ku dňu uzavretia zmluvy o úvere na bývanie.

Vek klienta ku dňu podania žiadosti o úver musí byť od 18 do 35 rokov vrátane.

Priemerný mesačný príjem zo zdaniteľných príjmov žiadateľa za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola uzavretá zmluva o úvere na bývanie, nesmie prekročiť 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky, stanovenej Štatistickým úradom SR za daný rok. Ak do úveru vstupuje viac dlžníkov, všetci musia spĺňať tieto podmienky.

Úver na bývanie, pri ktorom si daňovník môže uplatniť daňové zvýhodnenie formou daňového bonusu na zaplatené úroky, musí spĺňať nasledujúce kritériá:

  • lehota splatnosti úveru je 5 až 30 rokov,
  • predmetom zabezpečenia úveru na bývanie je tuzemská nehnuteľnosť, ktorou je byt alebo rodinný dom, a môže byť aj rozostavaná,
  • účelom úveru je nadobudnutie alebo výstavba nehnuteľnosti na bývanie, prípadne zmena stavby určenej na bývanie (napríklad nadstavby, prístavby alebo stavebné úpravy).

Ako vypočítame priemerný mesačný príjem žiadateľa o úver na bývanie? Priemerný mesačný príjem vypočítame ako jednu dvanástinu zo súčtu zdaniteľných príjmov, ktoré sú súčasťou základu dane, podľa § 5, 6 a 8 zákona o dani z príjmov. Priemernú mesačnú mzdu zverejňuje Štatistický úrad SR na svojom webe.

TIP pre vás: Zvážte pristúpenie k zmluve o úvere ako spolužiadateľ, najmä ak si plánujete uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky z vlastného úveru. Ak totiž pristúpite k cudziemu úveru ako spoludlžník, nebudete si môcť uplatniť daňový bonus na vlastný úver.

Výška daňového bonusu a spôsob jeho uplatnenia

Výška daňového bonusu je 50 % zo zaplatených úrokov, maximálne však 400 EUR ročne. Úroky sa počítajú z úveru, maximálne zo sumy 50 000 EUR.

Daňový bonus na zaplatené úroky si daňovník uplatní po splnení zákonných podmienok, a to raz ročne v daňovom priznaní na základe potvrdenia od banky. V prípade zamestnanca, za ktorého podáva daňové priznanie zamestnávateľ, sa o vyplatenie postará zamestnávateľ.

Banka je povinná vystaviť potvrdenie o zaplatených úrokoch z úveru raz ročne. Niektoré banky to robia automaticky, iné na základe žiadosti.

TIP pre vás: Uistite sa, že ste banke oznámili akúkoľvek zmenu trvalej adresy, aby ste sa vyhli doručeniu potvrdenia na nesprávnu adresu.

Ak mal klient hypotéku s priznaným štátnym príspevkom pre mladých, nemôže si súbežne uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky z nového úveru na bývanie, pokým mu nevyprší nárok na štátny príspevok.

Krátke porovnanie výhod a nevýhod daňového bonusu na zaplatené úroky

Výhody:

  1. Prehľadnosť: V minulosti nemali banky jednotný postup pri výpočte štátneho príspevku pre mladých, poskytovaného do 31.12.2017. Aktuálny systém daňového bonusu je prehľadnejší a zjednotený – každý daňovník si ho uplatňuje rovnakým spôsobom po splnení zákonných podmienok.
  2. Viac možností výberu bánk: Klienti teraz majú širšiu možnosť výberu finančnej inštitúcie, ktorá poskytuje úver na bývanie. Zatiaľ čo pred rokom 2018 mohli zvýhodnené hypotéky poskytovať len banky s povolením NBS na hypotekárne záložné listy, dnes môžu bonus na zaplatené úroky poskytovať aj zahraničné banky pôsobiace na Slovensku.
  3. Nižšia úroková sadzba a rýchlejšie splácanie: V minulosti mali hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých vyššie úrokové sadzby. Dnes banky poskytujú rovnaké úrokové sadzby bez ohľadu na to, či klient uplatňuje daňový bonus, čo vedie k rýchlejšiemu splácaniu istiny.

Nevýhody:

  1. Administratívna záťaž na klienta: Klient musí sám sledovať termíny a požiadať banku o vystavenie potvrdenia o zaplatených úrokoch. Následne musí podať daňové priznanie alebo informovať zamestnávateľa, ktorý vykoná ročné zúčtovanie dane.
  2. Nižšia okamžitá úspora: V minulosti mohli klienti získať okamžitú úsporu na splátkach úveru. V prípade daňového bonusu si však môžu uplatniť maximálne 50 % zo zaplatených úrokov, najviac 400 EUR ročne, a to až po skončení zdaňovacieho obdobia.
  3. Niektoré výhody zanikli: Klienti, ktorí mali hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých, mohli využívať výhody ako odklad splátok istiny či možnosť bezplatne predčasne splatiť úver. Tieto výhody už pri nových úveroch s daňovým bonusom neplatia.
nehnuteľnosti
úvery

Mohlo by sa vám páčiť

Výber podobných článkov

Stiahnite si aplikáciu AGENT.SK a sledujte nás

Stiahnite si našu aplikáciu, ktorá je dostupná aj v Apple App Store a v Google Play Store. Následne sa prihláste na odber nových nehnuteľností v na...

Prečítať článok

Smart Brokers s.r.o. sme premenovali na AGENT.S...

Názov spoločnosti Smart Brokers s. r. o. sme zmenili na AGENT.SK, s. r. o., ktorý lepšie vystihuje nami poskytované realitné služby a finančné spro...

Prečítať článok

3D virtuálne prehliadky nehnuteľností

Dostupné, detailné a dizajnové. Aj takto sa môžu charakterizovať 3D virtuálne prehliadky, ktoré sú hlavnou súčasťou našej transparentnej ponuky neh...

Prečítať článok
AGENT.SK, s. r. o. je licencovaná realitná kancelária, ktorá je členom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, Realitnej únie Slovenskej republiky a Združenia realitných kancelárií Slovenska.

Spoločnosť je tiež registrovaným finančným agentom v Národnej banke Slovenska, pod registračným číslom 127418. Profesionálne služby, so špecializáciou na realitnú činnosť a finančné sprostredkovanie, poskytuje od roku 2006.
logo NARKS logo LRK logo Realitneá Únia SR logo Združenie realitných kancelárií Slovenska