Aký je rozdieľ medzi finančným agentom a finančným poradcom? Pojmy sú podobné ale význam je odlišný. Klienti, média aj finanční agenti, si často tieto pojmy zamieňajú. Skúsime ich teda trochu objasniť.

Finančný agent vykonáva finančné sprostredkovanie finančných produktov a služieb. Platený je províziou od finančnej inštitúcie, v ktorej produkt alebo službu sprostredkoval.

Finančný poradca poskytuje klientom finančné poradenstvo, informácie, stanoviská a najmä odporúčania. Platený je priamo klientom.

V praxi to znamená, že finančný agent nesmie poskytovať finančné poradenstvo a finančný poradca nesmie poskytovať finančné sprostredkovanie. Obaja musia spĺňať zákonné požiadavky, bezúhonnosť, dôveryhodnosť, odbornú spôsobilosť, technickú, aj organizačnú pripravenosť. Povolenie na výkon činnosti NBS pridelí len tomu, kto spĺňa všetky vyššie uvedené požiadavky.

Register finančných agentov a finančných poradcov

V registri finančných agentov a finančných poradcov si môžete overiť platnosť povolenia na výkon ich činností: https://regfap.nbs.sk/search.php.

Naša rada - vyhľadávajte vždy podľa registračného čísla alebo identifikačného čísla organizácie (IČO), nakoľko pri zmenách, ako napr. zmena z FO na PO, požadovaný údaj o sprostredkovateľovi nenájdete, alebo sa bude javiť ako vymazaný.

V prípade, že sa rozhodujete komu zveriť svoje finančné otázky a potreby, musíte si jasne definovať čo potrebujete a či máte záujem za službu ktorú dostanete zaplatiť.

Ste pripravený za poradenstvo a získané informácie zaplatiť? Máte záujem o jeden produkt, alebo kompletnú finančnú analýzu? Požadujete len odborné nezávislé poradenstvo, alebo kompletné zabezpečenie administratívy?

Ak požadujete odborné poradenstvo, analýzy finančných produktov a svojich výdavkov, prípadne hľadáte dôveryhodné informácie, stanoviská a odporúčanie nezávislého odborníka, obráťte sa na finančného poradcu. Za túto službu si v zmysle zmluvy s finančným poradcom zaplatíte. Vybavenie vybraných produktov však už bude iba na vás.

Služby finančného agenta vyhľadajte v prípade, že máte záujem o sprostredkovanie finančného produktu a chcete sa vyhnúť mnohým administratívnym procesom, ktoré sú s vybavením vybraného produktu spojené. Finančný agent je spôsobilý predložiť vám ponuky daných produktov na trhu, ich porovnanie a kompletné zabezpečenie ich vybavenia. Jeho služby oceníte nielen pri získaní prehľadu požadovaného produktu, ale najmä pri administratíve.

poistenie
úvery

Mohlo by sa vám páčiť

Výber podobných článkov

Stiahnite si aplikáciu AGENT.SK a sledujte nás

Stiahnite si našu aplikáciu, ktorá je dostupná aj v Apple App Store a v Google Play Store. Následne sa prihláste na odber nových nehnuteľností v na...

Prečítať článok

Smart Brokers s.r.o. sme premenovali na AGENT.S...

Obchodné meno Smart Brokers sme zmenili na AGENT.SK, ktoré viac vystihuje nami poskytované realitné služby a finančné sprostredkovanie.

Prečítať článok

3D virtuálne prehliadky nehnuteľností

Dostupné, detailné a dizajnové. Aj takto sa môžu charakterizovať 3D virtuálne prehliadky nehnuteľností, ktoré sú štandardom našich realitných služieb.

Prečítať článok
AGENT.SK, s. r. o. je licencovaná realitná kancelária, ktorá je členom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, Realitnej únie Slovenskej republiky a Združenia realitných kancelárií Slovenska.

Spoločnosť je tiež registrovaným finančným agentom v Národnej banke Slovenska, pod registračným číslom 127418. Profesionálne služby, so špecializáciou na realitnú činnosť a finančné sprostredkovanie, poskytuje od roku 2006.
logo NARKS logo LRK logo Realitneá Únia SR logo Združenie realitných kancelárií Slovenska